WCTE 2014 STEERING COMMITTEE

Richard Desjardins FPInnovations, Canada Conference Chair
Alexander Salenikovich Université Laval, Canada Technical Program
Caroline Frenette Cecobois, Canada Local Events Coordinator
Robert Beauregard Université Laval, Canada  
Ying Hei Chui University Of New Brunswick, Canada  
Christian Dagenais FPInnovations, Canada  
Julie Frappier Nordic Engineered Wood, Canada  
Erol Karacabeyli FPInnovations, Canada  
Stephen Kelley Wiss, Janney, Elstner Associates, Inc., USA  
Robert Malczyk Equilibrium Consulting Inc., Canada  
Mohammad Mohammad FPInnovations, Canada  
André Potvin Université Laval, Canada  
Pierre Quenneville University of Auckland, New Zealand  

 

WCTE 2014 INTERNATIONAL ADVISORY COMMITTEE

Keith Crews Australia
Wolfgang Winter Austria
Carlito Calil Jr Brazil
Haiqing Ren China
Tomi Toratti Finland
Patrick Racher France
Dominique Gauzin-Muller France
Jan-Willem Van De Kuilen Germany
Hans Blass Germany
Ario Ceccotti Italy
Fumio Kamiya Japan
Abdullah Hamidah Malaysia
Andy Buchanan New Zealand
Hugh Morris New Zealand
Moon Jae Park Republic Of Korea
Andrea Frangi Switzerland
Richard Harris UK
Borjen Yeh USA
John "Buddy" Showalter USA

 


 

 










WCTE 2014 INTERNATIONAL PANEL OF REVIEWERS

 Hamidah Abdullah  Simon Aicher  Shiro Aratake
 Marco Ballerini  Leander Bathon  Frank Beall
 Graeme Beattie  Robert Beauregard  Hans Blass
 Andy Buchanan  Carlito Calil Jr  David Carradine
 Ario Ceccotti  Myriam Chaplain  Kevin Cheung
 Ying-Hei Chui  Peggi Clouston  Keith Crews
 Christian Dagenais  Richard Desjardins  Dondald DeVisser
 Alfredo Dias  J. Daniel Dolan  Ghasan Doudak
 Bradford Douglas  Michael Flach  Massimo Fragiacomo
 Andrea Frangi  Steffen Franke  Bettina Franke
 Caroline Frenette  Philippe Galimard  Dominique Gauzin-Müller
 Igor Gavric  Ulf Arne Girhammar  Rainer Goerlacher
 Kiril Gramatikov  Peer Haller  Richard Harris
 Joergen Jensen  André Jorissen  Fumio Kamiya
 Erol Karacabeyli  Stephen Kelley  Abdy Kermani
 Jochen Köhler  Kohei Komatsu  David Krestshumann
 Ulrike Kuhlmann  Petr Kuklik  Frank Lam
 Bob Leicester  Adrian Leijten  Peggy Lepper
 Philip Line  Joseph Loferski  Robert Malczyk
 Kjell A. Malo  Mohammad Mohammad  Thomas Morrison
 David Moses  Michael Newcombe  Chun Ni
 Weichiang Pang  Moon Jae Park  Marjan Popovski
 Pierre Quenneville  Patrick Racher  Vlatka Rajcic
 Douglas Rammer  Alexander Salenikovich  Carmen Sandhaas
 Gerhard Schickhofer  John "Buddy" Showalter  Christophe Sigrist
 Thomas Skaggs  Ian Smith  Iztok Sustersic
 Thomas Tannert  Will Teron  Tomi Toratti
 John van de Lindt  Jacques White  Gary Williams
 Stefan Winter  Motoi Yasumura  Borjen Yeh